Blog > Komentarze do wpisu

der - der

 Adam Wajrak napisał o derkaczu:

  "Mało kto widział tego śmiesznego małego chruściela. Jak wyląduje w gęstwinach traw po przylocie z Afryki w maju, to dojrzeć go jest naprawdę sztuką. Ale za to usłyszeć samce wcale nie jest trudno."

  Najłatwiej usłyszeć go w maju i czerwcu, gdy wydziera się od wczesnych godzin wieczornych do rana. Ale potrafi dać dżezu też jeszcze w lipcu. I aby go usłyszeć nie trzeba szukać miejsc ustronnych daleko od ludzi.

  14 lipca usłyszałam ten charakterystyczny głos na łące ... przy boisku do siatkówki obok domu, gdzie mieszkam. W środku wsi. Łąka nie jest duża, ma kształt prostokąta o powieszcni ok. 35 arów, ale kompletnie zarośnieta, z jednej strony w obniżeniu, rosną wierzbowe krzewy, kawałek dalej jest "lasek" składający się z kilkunastu drzew topoli. Teren z jednej strony graniczy z ogródkami działkowymi, a jego dalsze trzy boki zamykają uczęszczane drogi. Koszone jest tylko najbliższe otoczenie boiska.

  Usłyszałam, ale nie pomyślałam że to derkacz. Tu co roku są rzekotki, więc pierwsza myśl – ależ one zrobiły się rozdarte! Przez dwa dni słuchałam tego "der – der", i mi się coraz więcej nie zgadzało. Słyszałam już wcześniej derkacze, i ten głos własnie z nimi się kojarzył, ale tu! W środku wsi!?! Tuż obok ruchliwych dróg?! W końcu nagrałam głos i wrzuciłam na Facebook, prosząc znajomych o pomoc w identyfikcji. Okazało się, że jednak derkacz!

https://picasaweb.google.com/lh/photo/B00kBqERd_YFfqv0TwgIJQ5xG2jCcXr9WAHMQQrDZts?feat=directlink

  Darł się jeszcze kilka dni (cieżko było usnąć przy otwartym oknie, bardziej dawał się we znaki niż przejeżdżające obok drogą S-22 czy jadące do zakładu, samochody ciężarowe). Potem zniknął. Nie wiem skąd i dlaczego się tu pojawił. Nie wiem kiedy i jak przyleciał. Ale po jego zniknięciu cisza nocą była już inna.

poniedziałek, 25 lipca 2011, aziza1.0
Tagi: derkacz

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/26 11:15:05
Iza, świetna notka :-) Spróbuj dać ja na "Czystym Wajractwie".
-
2011/07/26 14:58:03
Niestety nie mam zdjęcia ptaszęcia, jedynie kiepski filmik z głosem :((